Klub vznikol v roku 1964 ako oddiel v Telovýchovnej jednote s názvom Žižka Bratislava so zakladajúcimi členmi Vojtechom ArtimomFedorom Bielikom. Po zmene politického režimu v roku 1989 oddiel opustil Telovýchovnú jednotu a zmenil svoje meno na Bratislavský šermiarsky klub. V roku 1998 sa po návrhu Petra Kurhajca, zakladateľa a predsedu Spoločnosti Ferdinanda Martinenga, klub premenoval na Bratislavský šermiarsky klub Ferdinanda Martinenga. Pod týmto menom klub pôsobí dodnes.

Členovia klubu dosahovali a dosahujú kvalitné výsledky na domácom i medzinárodnom fóre a klub je považovaný za jeden z najúspešnejších klubov Slovenska.

Významnou členkou klubu bola doposiaľ jediná slovenská účastníčka Olympijských hier Katarína Ráczová (trojnásobná účasť 1972, 1976 a 1980), ktorá patrí medzi najúspešnejšie šermiarky Slovenska, pričom získala titul akademickej majsterky sveta (1977) a dosiahla 2. miesto v svetovom seniorskom rebríčku (1978).

Medzi významných členov klubu patrí aj Aladár Kogler, ktorý patrí k najúspešnejším trénerom Slovenska a doviedol Katarínu Ráczovú k účasti na Olympijských hrách. V roku 1981 emigroval do USA, kde bol neskôr uvedený do Siene slávy Americkej šermiarskej asociácie.

V roku 1978 vstúpil do klubu František Bokes, ktorý patrí k dôležitým osobnostiam slovenského šermu. Počas svojho pôsobenia získaval so svojim zverencami kvalitné výsledky doma aj v zahraničí a neskôr sa stal reprezentačným trénerom. Zomrel v roku 2003 po ťažkej chorobe a zanechal za sebou neoceniteľnú prácu a množstvo výborných šermiarov.

Na prelome 70tych a 80tych rokov vstupujú do oddielu kľúčoví členovia Miroslav Baraník (vstup do klubu v roku 1977), Pavol Bottan (vstup do klubu v roku 1977)a Marian Linder (vstup do klubu v roku 1980), ktorí pôsobia v klube dodnes a zaslúžili sa o vychovanie desiatok úspešných pretekárov.

V roku 1988 sa na krátke obdobie (počas štúdia) členom klubu stal František Janda, ktorý pôsobil v rokoch 2009 až 2015 ako prezident Európskej šermiarskej konfederácie.

Najúspešnejšia členka súčasného fungovania klubu je Dagmar Cipárová (Barániková), ktorá získala bronzovú medailu na majstrovstvách Európy do 23 rokov (2011), raz zvíťazila na svetovom pohári junioriek (2007), dva krát získala tretie miesto na svetovom pohári junioriek (2008 a 2009) a dosiahla 16. miesto na majstrovstvách Európy senioriek (2009).

Medzi najvýznamnejších členov klubu posledných rokov patria: Dagmar Karpišová, ktorá dosiahla 14. miesto na majstrovstvách sveta junioriek (1998); Ladislav Setnický a jeho 14. miesto na majstrovstvách Európy juniorov (2003); Tomáš Bokes, ktorý sa umiestnil na 27. mieste na majstrovstvách sveta juniorov (2003); Štefan Cipár so ziskom 15. miesta na svetovej univerziáde (2009); Alexander Farmer, ktorý skončil na majstrovstvách Európy kadetov na 15. mieste (2010); Ján Cipár, ktorý sa umiestnil na 11. mieste na majstrovstvách sveta kadetov (2013); Alex Duduc so ziskom 15. miesta na svetovej univerziáde (2019) a Lukas Jakub Johanides, ktorý sa umiestnil na 30. mieste na svetovom pohári seniorov (2022).

Naši členovia získali za roky existencie klubu desiatky titulov majstrov Československa a Slovenska, desiatky víťazstiev v Slovenskom pohári, množstvo nominácii na majstrovstvá Európy, majstrovstvá sveta a svetové univerziády, mnoho významných umiestnení na turnajoch slovenského, európskeho ako aj svetového pohára a doposiaľ jedinú účasť slovenského šermiara na Olympijských hrách.

V radoch členov klubu boli aj prezidenti Slovenského šermiarskeho zväzu a to Marian Linder (vo funkcii od roku 1986 do roku 1994) a Miroslav Baránik (vo funkcii od roku 2008 do roku 2016).

Klub tiež nezaostáva ani v rozhodcovskej tradícii. Marian Linder je držiteľom medzinárodnej rozhodcovskej licencie typu B a Ján Cipár je držiteľom európskej rozhodcovskej licencie typu C. Klub tiež vychoval mnoho vynikajúcich trénerov, ktorí ďalej vychovávajú svojich zverencov a dosahujú s nimi vynikajúce výsledky na domácich a svetových turnajoch.

Členovia Bratislavského šermiarskeho klub F. Martinenga počas 50. výročia klubu (2014)